Blog

Fransa'nın Kuzeyinde Bir Kent, Lille

Arkadaşım Frank, uzun süre önce bana Lille'in çok güzel ve sanatsal açıdan çok zengin bir kent olduğunu, kendisinin çok kez gittiğini ve bu kenti iyi bildiğini, bana da rehberlik yapmaktan memnun olacağını söyleyerek birlikte Lille'e gitmeyi önermişti. Frank , 60 yaşlarında benim şimdiye dek tanıdığım en entellektüel insan. Bana bilmediği yok gibi geliyor. Onun ilgili ve bilgili olduğu konulardan bahsetmek onu sınırlamak olur o yüzden bunu yapmayacağım. Yalnız yazının geri kalanının daha anlaşılır olması için onun mimariyle ve sanatla aşırı ilgili olduğunu belirtmeliyim. Kendisi iflah edilmez bir barok sanatı hayranlarından olup eklektik ve kitsch olan herşeyden nefret etmektedir. Yalnız insanın bazen çok sevdiği şeyler ilgisini çekebildiği gibi bazen çok nefret ettiği şeyler de ilgisini çekebilir. Bu nedenle Frank baroğun olduğu kadar kitsch bulduğu herşeyin de peşinden koşar.

Pierre Loti'de Türkiye'yi Aramak

Pierre Loti 

Türkiye'de uzun yıllar yaşamış olan Pierre Loti, melankolik ve egzotik bir 19. yüzyıl Fransız yazarıdır. Zamanının en çok satan yazarlarından biri olan Loti'nin bir çok kitabının içerisinde Azıyade, Bir Sipahi'nin Romanı gibi ülkemizde tanınan eserleri de vardır. 1850 yılında Rochefort'da doğan 42 yasında Fransız Akademisi'ne de seçilen bu yazarın 1923 yılındaki ölümü üzerine cenazesi Fransa'da milli bir törenle kaldırılmıştır.

Volkanik Fransa'da Dört Gün

Fransa kendi ülkesinin reklamını çok iyi yapan, bu nedenle de çok tanınan, turizmden en çok gelir elde eden, turistler için en ilgi çekici ülkelerden biri. Bu ülkeye ayağını basmamış da olsa herhangibir dünya vatandaşının Paris'i, Eyfel Kulesini , Nice'i, Cannes'i , Cote d'Azur'u mutlaka duymusluğu vardır. Müzeleri, festivalleriyle kültür ve sanatın Fransa'sı, denizi, okyanusuyla kıyı Fransa'sı, Pireneleri, Alpleriyle dağların Fransa'sını çoğu insan bilir, gezmiştir de volkanik Fransa pek bilinmez. Doğrusu volkanlar özel ilgi alanınız değilse veya bu güzel ülkede uzun süredir yaşamıyorsanız o kadar görülecek yer varken volkan temalı bir geziye kalkışmanızı da zaten kimse sizden beklemez. İşte benim "Massif-Central"deki (Volkanları da içine alan ülke merkezindeki bir bölgeye verilen isim) volkanik gezim sanırım onları çok seviyor, çok ilgileniyor olmamdan değil de Fransa'da uzun süredir yaşıyor olmamdan kaynaklandı.<

Wales'te Satılık Manzaralar

İngiltere'nin Wales bölgesinde bir süre çalışmak için görevli olarak bulunmuştum. Aşağıdaki yazı orada geçirdiğim zaman içinde Wales'in kuzeyine yaptığım bir haftasonu gezisini anlatıyor.8 Eylül 2000 tarihinde bir cuma akşamı Cwmbran'dan arabayla Aberystwyth`e doğru yola çıktık. Yolculuk başlar başlamaz özellikle güney Wales`in aşırı endüstrileşmiş kentlerinden uzaklaştıkça Wales daha çok büyülemeye başladı. Hep yeşil hep yeşil. Güzel olan bir de yükseltiler. Etrafa binbir özenle serpiştirilmiş tepeler, dağlar. Herhangi bir karşılama töreni beklemeksizin aniden beliriveren şelaler. Arabayla katettiğimiz yollar boyunca gizliden gizliye bizi izleyerek, yakaladıktan sonra binbir inat ve telaşla yolculuğumuza eşlik eden ırmaklar. Öyle sakin yanlarından geçip gitmemizi bekleyen goller sonra yine goller.<

İngiltere İngiltere

Noel tatilini geçirmek üzere bir Fransız arkadaşım ve ben İngiltere'ye gidelim mi diye düşünüyorduk. İngiltere vizası almanın çok güç olacağını bildiğimden çok istekli değildim. (Carte de sejourunun süresi bitmek üzere olan talihsiz Türk vatandaşı olma durumu..) Fakat arkadaşımın Londra'da yaşayan ve noeli Paris'te geçirmeyi planlayan alnından öpülesi arkadaşının evinde kalabilme imkanı beni tamamıyla baştan çıkardı. Kendimi bir sabah İngiltere konsolosluğu önündeki uzun kuyrukta buldum. Çok gayretli çabalarım sonunda her nasılsa vizayı da kaptım (Konsolosluktaki beyefendiye Fransa'da çok uzun yıllar kalmayı düşünmedigime, İngilterede vallahi de billahi de iş bulup çalışmayacağıma dair yeminler . Üstelik bir Fransız vatandaşı da bu gezi de bana göz kulak olacak.)